Wozy do transportu i dystrybucji wody pitnej

Wozy z atestem Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego zyskały sporą populrność zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Atrakcyjna cena wynika z faktu, że zbiornik jest wykonany ze zwykłej stali węglowej, dużo tańszej od powszechnie stosowanej w tego typu konstrukcjach stali kwasoodpornej. Następnie, w procesie cynkowania ogniowego, zbiornik zyskuje atestowaną do celów spożywczych powłokę. Jego zewnętrzna strona pokryta jest estetyczną warstwą farby poliuretanowej. Podstawowym wyposażeniem każdej jednostki są radialne opony drogowe, dolny zaczep transportowy, dwuprzewodowy pneumatyczny układ hamulcowy z ręcznym hamulcem postojowym oraz elektryczny układ oświetleniowy. Napełnianie zbiornika odbywa się poprzez górny właz nalewowy z drabinką. Do dystrybucji wody wykorzystywana jest belka czerpalna wyposażona w minimum 4 ujęcia. Warto podkreślić, że od września 2022 r. firma Meprozet posiada homologację europejską wg Rozporządzenia 167/2013. Dzięki temu przyczepy do wody pitnej można rejestrować w każdym kraju Unii Europejskiej.

Produkty te są oferowane w trzech wersjach pojemnościowych: 3, 4 oraz 5 m3. Możliwe jest również przygotowanie do transportu wody pitnej każdego rozwiązania z oferty Meprozetu, tj. wozów asenizacyjnych, kontenerów hakowych czy zabudów stałych na samochodzie. Takie podejście zapewnia szerokie spektrum dostępnych pojemności od 2,3 aż do 30 m3 oraz bogaty zakres funkcjonalności, pozwalający dostosować zbiornik do indywidualnych wymagań klienta. Biorąc pod uwagę specyfikę urządzenia, które wykorzystywane jest głównie w sytuacjach awaryjnych, przystosowanie go do innych zadań samo w sobie stanowi wartość dodaną dla przedsiębiorstwa. Najprostszym, intuicyjnym rozwiązaniem jest możliwość stosowania zbiornika wszędzie tam, gdzie wymagany jest transport wody oraz używanie jej do celów niekoniecznie spożywczych. Producent z Kościana oferuje niedrogą opcję pozwalającą wykorzystać zbiornik do podlewania zieleni miejskiej. W tym celu pojazd doposażany jest w niewielką pompkę odśrodkową napędzaną hydraulicznie oraz wąż ogrodowy zakończony dyszą lub lancą do podlewania wysoko zawieszonych donic z kwiatami. Zależnie od potrzeb wąż może być nawinięty na bęben z opcją automatycznego zwijania.

Bardzo interesującym rozwiązaniem jest również możliwość wyposażenia standardowych wozów do transportu wody pitnej w zestaw do pojenia zwierząt. Taki pojazd ma wówczas poidła umieszczone z tyłu oraz po bokach zbiornika. Poidła te wyposażone są w pływakowy zawór dopełniający, co gwarantuje automatyczne utrzymywanie odpowiedniego poziomu wody. Rozwiązaniem tym zainteresowane są np. ogrody zoologiczne, stadniny koni czy inne przedsiębiorstwa zajmujące się hodowlą zwierząt.

 

(żródło: Technika Komunalna 6/2022, str. 48)

 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem